restauracje
 Od 19 listopada 2008 r. tradycyjnie wypiekany poznański rogal świętomarciński może poszczycić się unijnym znakiem geograficznym, od tego momentu weszło bowiem w życie unijne rozporządzenie nadające rogalowi certyfikat "Produktu o Chronionej Nazwie Pochodzenia w Unii Europejskiej".Od 4 do 11 listopada odbywać się bedą Poznańskie Targi Piwne. To cykliczne, odbywające się po raz czwarty wydarzenie, którego ideą jest stworzenie miejsca spotkań dla osób z rozwijającej się branży piwnej.


Trzeba to powiedzieć otwarcie – nie wyobrażamy sobie życia bez makaronu. Mimo że zwykle kojarzy się głównie z kuchnią
włoską, występuje pod każdą szerokością geograficzną i można go przyrządzić na nieskończoną liczbę sposobów. 25 października przypada Światowy Dzień Makaronu!

wielkopolska
Pomysł zawiązania Europejskiej Sieci Regionalnego Dziedzictwa Kulinarnego narodził się w trakcie współpracy szwedzkiego regionu Skanii i duńskiej wyspy Bornholm. Lokalni politycy z obu regionów od 25 lat wdrażali różne formy współpracy. W pewnym momencie zaczęli zastanawiać się, jak pomóc małym producentom lokalnej żywności i zwiększyć współpracę między nimi. Podjęli więc decyzję o stworzeniu specjalnego oznakowania lokalnych produktów żywnościowych i pozwolili przedsiębiorcom na używanie znaku do celów marketingowych.

Rogal Świętomarciński wywodzi się z tradycji wypieku i spożywania na dzień Św. Marcina /11 listopada/ rogali z charakterystycznym nadzieniem , kultywowanej na obszarze Poznania i okolic. Tradycja obchodzenia dnia Św. Marcina sięga XVI wieku i jest związana z uroczystym zakończeniem prac polowych w danym roku , które umownie obchodzono właśnie w tym dniu .

Wielkopolska wieprzowina złotnicka - mięso kulinarne Wszystkim restauratorom, którzy poszukują nietuzinkowych produktów dla swoich kreacji kulinarnych polecamy wielkopolską wieprzowinę złotnicką –najwyższej jakości mięso polskiej rasy świń, które dzięki swoim niezwykłym walorom zostało w 2006 r. wpisane na krajową Listę Produktów Tradycyjnych.

Aktualności
Akcja Rogal
Do prawdziwego święta poznańskich rogali pozostał jeszcze miesiąc, jednak już teraz ruszyła  bezprecedensowa akcja promocyjna przysmaku świętomarcińskiego.

Rogale wypiekane na cześć patrona cukierników, św. Marcina, to prawdziwy znak rozpoznawczy wielkopolski, zwłaszcza 11 listopada, gdy tradycyjnie kosztuje się tych przysmaków. Do tej pory, ten słodki rarytas dostępny był głównie na terenie naszego województwa. Teraz jednak z inicjatywy Miasta Poznania oryginalny produkt będzie można zakupić w całej Polsce za pośrednictwem portalu allegro jak i między innymi w samolocie.

http://fotoportal.poznan.pl/galeria/rogalmarcinski

Po raz pierwszy poznańskie rogale świętomarcińskie będzie można kupić przez Internet. Wypieki dostępne będą na Allegro- upieką je wedle oryginalnej receptury poznańscy cukiernicy.

Specjalnie na tę okazję zostanie utworzone konto „Rogal świętomarciński z Poznania”. Wszyscy miłośnicy poznańskiego przysmaku powinni się jednak spieszyć – przedsprzedaż rogali rozpocznie się 4 października i potrwa do 8 listopada lub do całkowitego wyczerpania zapasów. Każdy zamawiający otrzyma wraz ze swoją przesyłką informację o tradycji wypieku rogali marcińskich

To jednak nie koniec przedsięwzięcia mającego na celu wypromowanie wielkopolskiej perły cukiernictwa. W największych polskich miastach, (m. in.: Warszawa, Kraków, Wrocław) od 4 października przeprowadzona zostanie kampania reklamowa na 200 nośnikach typu Citylight, które pojawiać się będą na przystankach komunikacji miejskiej. Organizatorzy w tym okresie zapowiadają również warsztaty przyrządzania rogali marcińskich dla najważniejszych autorów blogów kulinarnych w polskiej blogosferze. Natomiast w sam dzień św. Marcina, rogale będą promowane na pokładzie samolotów LOTu wylatujących z polskich lotnisk – wśród pasażerów rozdystrybuowanych zostanie ponad 14 500 miniaturowych rogali marcińskich. 

http://fotoportal.poznan.pl/galeria/rogalmarcinski 

Akcja promocyjna rogali świętomarcińskich mająca na celu czasowe poszerzenie zasięgu sprzedaży oryginalnych słodkości to prawdziwy precedens, gdyż poza wielkopolską sprzedaż wyrobów o tej nazwie jest zakazana. Jest to świetna okazja do spopularyzowania wyśmienitej perły cukierniczej, w której skład wchodzą: ciasto półfrancuskie, nadzienie z białego maku, wanilii, mielonych daktyli lub fig, cukru, śmietany, rodzynek, masła i skórki pomarańczowej. 

Data: 10.10.2011, godzina: 09:24.

smaki
Zioła wspaniale pachną i urozmaicają smak gotowanych specjałów. Ale wiele z nich, np. kurkuma, imbir, szczypiorek, rozmaryn, natka pietruszki czy czosnek, ma właściwości zdrowotne. Zioła są pomocne w walce z nowotworami, działają antyoksydacyjnie i przeciwzapalnie. Zioła na nowotwory to m.in : mięta, tymianek, majeranek, oregano, rozmaryn, bazylia.

Kurkuma zawiera kurkumin - związek o właściwościach przeciwzapalnych. W badaniach laboratoryjnych dowiedziono, że kurkumin ogranicza wzrost białaczek, raka okrężnicy, wątroby, żołądka, jajników, bo zmusza komórki rakowe do umierania. Uczeni z Centrum Badań nad Rakiem w Houston dowiedli, że ludzie spożywający 1/4 łyżeczki kurkumy dziennie aż 8 razy rzadziej chorują na raka płuc, 5 razy rzadziej na raka piersi i 10 razy rzadziej na raka nerki, nawet gdy żyją w bardzo zanieczyszczonym środowisku.

W czerwonym winie jest wiele polifenoli, w tym resweratrol, który chroni komórki przed starzeniem się. Zabezpiecza też organizm przed szybkim rozrastaniem się komórek nowotworowych. Najwięcej resweratrolu ma Pinot Noir tłoczone w Burgundii, gdzie panuje wilgotny klimat. Dla zdrowia każdego dnia możemy wypić jeden kieliszek wina. Autor: Anna Jarosz - artykuł pochodzi z miesięcznika "Zdrowie"

diety
Przygotowanie grzybów z patelni w sosie śmietanowym zajmuje jedynie pół godziny, a w efekcie otrzymamy uniwersalne jesienne danie, które można skomponować ze wszystkim. Duszone grzyby ze śmietaną można jeść też prosto z patelni! Niektórzy twierdzą, że właśnie tak podawane potrawy smakują najlepiej. Oto przykładowe dane:

Moje sery, najpierw jako koncepcja, potem przydomowa działalność chałupnicza, powstawały latami. Trudno powiedzieć ile kilogramów nietrafionych wyrobów skonsumowały z dużą przyjemnością kury. Dzisiaj zaczynam dążyć do doskonałości, którą może zapewnić tylko czas. Okręty flagowe mojej kolekcji mają ponad rok, wyglądają jak stare, zmurszałe kamienie.

Dieta na jesień i zimę to dieta rozgrzewająca - ma pomóc nam nie zmarznąć, a jednocześnie zachować zdrowie i figurę. To nieprawda, że w chłodne dni potrzebujemy jeść więcej tłustych pokarmów, ale warto wiedzieć, jak zmienić dietę, gdy za oknem zimno. Sprawdź zasady diety rozgrzewającej. Odpowiednia dieta rozgrzewająca na jesień i zimę może być naszym sojusznikiem we wzmocnieniu odporności, walce z przeziębieniem lub po prostu w rozgrzaniu się w chłodne, jesienne i zimowe dni.