restauracje
 Od 19 listopada 2008 r. tradycyjnie wypiekany poznański rogal świętomarciński może poszczycić się unijnym znakiem geograficznym, od tego momentu weszło bowiem w życie unijne rozporządzenie nadające rogalowi certyfikat "Produktu o Chronionej Nazwie Pochodzenia w Unii Europejskiej".Od 4 do 11 listopada odbywać się bedą Poznańskie Targi Piwne. To cykliczne, odbywające się po raz czwarty wydarzenie, którego ideą jest stworzenie miejsca spotkań dla osób z rozwijającej się branży piwnej.


Trzeba to powiedzieć otwarcie – nie wyobrażamy sobie życia bez makaronu. Mimo że zwykle kojarzy się głównie z kuchnią
włoską, występuje pod każdą szerokością geograficzną i można go przyrządzić na nieskończoną liczbę sposobów. 25 października przypada Światowy Dzień Makaronu!

wielkopolska
Pomysł zawiązania Europejskiej Sieci Regionalnego Dziedzictwa Kulinarnego narodził się w trakcie współpracy szwedzkiego regionu Skanii i duńskiej wyspy Bornholm. Lokalni politycy z obu regionów od 25 lat wdrażali różne formy współpracy. W pewnym momencie zaczęli zastanawiać się, jak pomóc małym producentom lokalnej żywności i zwiększyć współpracę między nimi. Podjęli więc decyzję o stworzeniu specjalnego oznakowania lokalnych produktów żywnościowych i pozwolili przedsiębiorcom na używanie znaku do celów marketingowych.

Rogal Świętomarciński wywodzi się z tradycji wypieku i spożywania na dzień Św. Marcina /11 listopada/ rogali z charakterystycznym nadzieniem , kultywowanej na obszarze Poznania i okolic. Tradycja obchodzenia dnia Św. Marcina sięga XVI wieku i jest związana z uroczystym zakończeniem prac polowych w danym roku , które umownie obchodzono właśnie w tym dniu .

Wielkopolska wieprzowina złotnicka - mięso kulinarne Wszystkim restauratorom, którzy poszukują nietuzinkowych produktów dla swoich kreacji kulinarnych polecamy wielkopolską wieprzowinę złotnicką –najwyższej jakości mięso polskiej rasy świń, które dzięki swoim niezwykłym walorom zostało w 2006 r. wpisane na krajową Listę Produktów Tradycyjnych.

Aktualności
Poznaniacy zwyciężyli Kulinarny Puchar Polski


14 września odbył się finał najbardziej prestiżowego konkursu kulinarnego w Polsce. Robert Echaust i Jakub Walczak zostali najlepszymi kucharzami, zdobywając Kulinarny Puchar Polski. Wiadomość ta jest szczególnie ważna dla Poznaniów, gdyż na co dzień laureaci gotują w Platinum Palace Residence, gdzie po wcześniej rezerwacji od dziś będzie można kosztować zwycięskiego dania. 
Kulinarny Puchar Polski, to najbardziej prestiżowe zawody w Polsce, które mają na celu wyłonienie najbardziej utalentowanych ekip kucharskich. Jest to jedyny konkurs, który w tym roku otrzymał oficjalną rekomendację WACS (World Association of Chefs Societies), Światowego Związku Towarzystw Szefów Kuchni. Jego uczestnikami mogą zostać wyłonieni przez władze Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Szefów Kuchni i Cukierni, Fundacji Klubów Szefów Kuchni oraz Euro-Toques Polska zwycięzcy odbywających się w Polsce konkursów kulinarnych. W tym roku, było to następujące konkursy:

1)       Primerba Cup 2010

2)       Wielkopolski Kucharz Roku 2010

3)      I Konkurs Kuchni Polskiej „Kuchnia Polska Nowoczesna”

4)       X Konkurs Włoskiej Sztuki Kulinarnej „Arte Culinaria Italiana”

5)       L’art. De la ciusine Martell

6)       VI Festiwal Kuchni Greckiej

7)       Festiwal Kuchni Dworskiej

8)       Kulinarna Uczta Gastro-Hotel z Markiem Widomskim

9)       Ogólnopolski Konkurs Kulinarny "Kuchnia Polska Wczoraj i Dziś"

10)     IV Festiwal Pstrąga w Hrabstwie Kłodzkim

11)      Dorszowe Żniwa

12)      III Festiwal Kuchni Zbójnickiej

13)      VI Mistrzostwa Polski w Podawaniu Baraniny

14)      Turniej Kucharzy Festiwalu Smaku w Grucznie

Zwycięstwo w tych konkursach gwarantowało automatyczną nominację do uczestnictwa w półfinałach Kulinarnego Pucharu Polski. Wzięli w nim udział:

 • Robert Echaust (Wielkopolski Kucharz Roku 2010)
 • Dariusz Kuźniak (Primerba Cup 2010)
 • Przemysław Wieloch ( I Konkurs Kuchni Polskiej „Kuchnia Polska Nowoczesna”)
 • Janusz Pyra (X Konkurs Włoskiej Sztuki Kulinarnej „Arte Culinaria Italiana”)
 • Robert Głyda (L’art. De la ciusine Martell 2011)
 • Jarosław Mikołajczyk (VI Konkurs Kuchni Greckiej)
 • Dorota Pajęcka (Ogólnopolski Festiwal Kuchni Dworskiej im. Tadeusza Matysiaka)
 • Tomasz Stachowicz (Kulinarna Uczta Gastro-Hotel z Markiem Widomskim)
 • Patryk Kusz (III Ogólnopolski Konkurs Kulinarny "Kuchnia Polska Wczoraj i Dziś”)
 • Michał Górecki (VI Mistrzostwa Polski w Podawaniu Baraniny)
 • Łukasz Grzesik (IV Ogólnopolski Festiwal Pstrąga w Hrabstwie Kłodzkim)
 • Paweł Żukowicz (III Festiwal Kuchni Zbójnickiej)
 • Krzysztof Zdunek (VIII Dorszowe Żniwa)
 • Krzysztof Paprocki (Turniej Kucharzy Festiwalu Smaku w Grucznie)

Śmiało więc można powiedzieć, że w Półfinałach biorą udział najlepsi z najlepszych a sam udział w tym konkursie oznacza już ogromne wyróżnienie oraz zmagania na najwyższym z możliwych poziomów trudności sztuki kulinarnej.

Półfinał odbył się 13 września podczas Targów Gastro Trendy w Poznaniu.

Zadaniem konkursowym było przygotowanie  przekąski ciepłej z filetu z sandacza z borowikami (7 porcji) w 45 minut

Przewodniczącym jury został Adam Chrząstowski, kapituła konkursowa podczas półfinałów składała się z takich osobistości kulinarnych jak:

  Jean Bos - Euro-Toques Polska

  Piotr Gietner - OSSKiC

  Paweł Oszczyk z ramienia MTP

  Zenon Hołubowski z ramienia Unilever Food Solutions  

Do ścisłego finału, według regulaminu mogło wejść maksymalnie 10 osób. Decyzją jury zakwalifikowało się tylko 8 najlepszych ekip:

1. Dariusz Kuźniak i Mateusz Skonka, Restauracja Jak Pragnę Wina, Łódź - 226 punktów
 2. Robert Echaust i Jakub Walczak, Platinum Palace Residence, Poznań -301 punktów
 3.Przemysław Wieloch  i Grzegorz Cielecki, Restauracja Jan, Bełchatów - 207 punktów
 4. Jarosław Mikołajczyk i Michał Skrzypczak, Hotel Bohema, Bydgoszcz - 212 punktów
 5. Dorota Pajęcka i Grzegorz Bąk, Hotel Ambasadorski, Rzeszów - 201 punktów
 6. Michał Górecki i Artur Wawer,  VENDI SERVIS, Warszawa - 195 punktów
 7. Krzysztof Zdunek i Sławomir Twork, BanGlob, Gdynia - 191 punktów
 8. Krzysztof Paprocki i Przemysław Morgut, Hotel Słoneczne Młyn, Bydgoszcz - 250 punktów

Zmagania finałowe miały miejsce następnego dnia, 14 września.

Tym razem finaliści zmierzyli się z daniem głównym, którego składnikami były: policzki cielęce z mięsa dojrzewającego oraz świeże raki. W skład jury wchodzili:

 Loïc Malfait - Wielka Brytania
 Jean Castadot - Belgia
 Luc Van den Bergh - Belgia
 Luis Alves - Portugalia
 Bruno Wahrbichler – Austria
 Ronald Szyslo – Niemcy
www.mtp.pl 

W ocenie jury, poziom konkursu był wyższy niż dnia poprzedniego- przygotowane dania były bardziej wyrafinowane a dodatki wysmakowane. Po ciężkich zmaganiach ogłoszono zwycięzców. Pierwsze dwa miejsca, to zdecydowani faworyci, którzy przygotowali spójne, przemyślane dania.

danie półfinałowe zwycięzców www.mtp.pl

I miejsce zdobył:  Robert Echaust i Jakub Walczak, Platinum Palace Residence, Poznań- nagroda 15.000 zł oraz  kurs w historycznym i jednocześnie najbardziej prestiżowym instytucie kulinarnym  Le Cordon  Bleu

 www.mtp.pl

II miejsce:
Przemysław Wieloch  i Grzegorz Cielecki, Restauracja Jan, Bełchatów ( nagroda 10.000 zł)


III miejsce
Krzysztof Zdunek i Sławomir Twork, BanGlob, Gdynia otrzymali nagrodę pieniężną  w wysokości 7.500 zł

 

Nas najbardziej cieszy pewne zwycięstwo ekipy poznańskiej. Już od samego półfinału byli zdecydowanymi faworytami (zdobyli w nim najwięcej punktów). Robert i Jakub do konkursu przygotowywali się bardzo długo pod bacznym okiem swojego trenera i zarazem szefa kuchni restauracji w której pracują na co dzień, Dominika Brodziaka. Dominik jest doświadczonym kucharzem i trenerem, wcześniej doprowadził polską ekipę do finału światowego konkursu Bocuse d’Or (historyczna chwila- Polacy po raz pierwszy znaleźli się w finale jednego z bardzie prestiżowych konkursów kulinarnych na świecie).


www.mtp.pl 

Nie lada gratką dla wszystkich smakoszy jest możliwość zamówienia zwycięskiego dania w Platinum Palace Residence, wymagana jest jednak jego wcześniejsza rezerwacja. Zwycięzcom gratulujemy sukcesu i nie możemy doczekać się przyszłorocznych zmagań konkursowych.

Wygrana Poznaniaków w najbardziej prestiżowym konkursie kulinarnym w Polsce, który oceniało jury złożone ze światowych sław branży gastronomicznej, to powód do dumy, chwały i radości dla naszego miasta. Serdecznie gratulujemy Robertowi Echaustowi, Jakubowi Walczakowi oraz całej drużynie z Platinum Palace Residence.

Data: 19.09.2011, godzina: 10:15.

smaki
Zioła wspaniale pachną i urozmaicają smak gotowanych specjałów. Ale wiele z nich, np. kurkuma, imbir, szczypiorek, rozmaryn, natka pietruszki czy czosnek, ma właściwości zdrowotne. Zioła są pomocne w walce z nowotworami, działają antyoksydacyjnie i przeciwzapalnie. Zioła na nowotwory to m.in : mięta, tymianek, majeranek, oregano, rozmaryn, bazylia.

Kurkuma zawiera kurkumin - związek o właściwościach przeciwzapalnych. W badaniach laboratoryjnych dowiedziono, że kurkumin ogranicza wzrost białaczek, raka okrężnicy, wątroby, żołądka, jajników, bo zmusza komórki rakowe do umierania. Uczeni z Centrum Badań nad Rakiem w Houston dowiedli, że ludzie spożywający 1/4 łyżeczki kurkumy dziennie aż 8 razy rzadziej chorują na raka płuc, 5 razy rzadziej na raka piersi i 10 razy rzadziej na raka nerki, nawet gdy żyją w bardzo zanieczyszczonym środowisku.

W czerwonym winie jest wiele polifenoli, w tym resweratrol, który chroni komórki przed starzeniem się. Zabezpiecza też organizm przed szybkim rozrastaniem się komórek nowotworowych. Najwięcej resweratrolu ma Pinot Noir tłoczone w Burgundii, gdzie panuje wilgotny klimat. Dla zdrowia każdego dnia możemy wypić jeden kieliszek wina. Autor: Anna Jarosz - artykuł pochodzi z miesięcznika "Zdrowie"

diety
Przygotowanie grzybów z patelni w sosie śmietanowym zajmuje jedynie pół godziny, a w efekcie otrzymamy uniwersalne jesienne danie, które można skomponować ze wszystkim. Duszone grzyby ze śmietaną można jeść też prosto z patelni! Niektórzy twierdzą, że właśnie tak podawane potrawy smakują najlepiej. Oto przykładowe dane:

Moje sery, najpierw jako koncepcja, potem przydomowa działalność chałupnicza, powstawały latami. Trudno powiedzieć ile kilogramów nietrafionych wyrobów skonsumowały z dużą przyjemnością kury. Dzisiaj zaczynam dążyć do doskonałości, którą może zapewnić tylko czas. Okręty flagowe mojej kolekcji mają ponad rok, wyglądają jak stare, zmurszałe kamienie.

Dieta na jesień i zimę to dieta rozgrzewająca - ma pomóc nam nie zmarznąć, a jednocześnie zachować zdrowie i figurę. To nieprawda, że w chłodne dni potrzebujemy jeść więcej tłustych pokarmów, ale warto wiedzieć, jak zmienić dietę, gdy za oknem zimno. Sprawdź zasady diety rozgrzewającej. Odpowiednia dieta rozgrzewająca na jesień i zimę może być naszym sojusznikiem we wzmocnieniu odporności, walce z przeziębieniem lub po prostu w rozgrzaniu się w chłodne, jesienne i zimowe dni.