restauracje
 Od 19 listopada 2008 r. tradycyjnie wypiekany poznański rogal świętomarciński może poszczycić się unijnym znakiem geograficznym, od tego momentu weszło bowiem w życie unijne rozporządzenie nadające rogalowi certyfikat "Produktu o Chronionej Nazwie Pochodzenia w Unii Europejskiej".Od 4 do 11 listopada odbywać się bedą Poznańskie Targi Piwne. To cykliczne, odbywające się po raz czwarty wydarzenie, którego ideą jest stworzenie miejsca spotkań dla osób z rozwijającej się branży piwnej.


Trzeba to powiedzieć otwarcie – nie wyobrażamy sobie życia bez makaronu. Mimo że zwykle kojarzy się głównie z kuchnią
włoską, występuje pod każdą szerokością geograficzną i można go przyrządzić na nieskończoną liczbę sposobów. 25 października przypada Światowy Dzień Makaronu!

wielkopolska
Pomysł zawiązania Europejskiej Sieci Regionalnego Dziedzictwa Kulinarnego narodził się w trakcie współpracy szwedzkiego regionu Skanii i duńskiej wyspy Bornholm. Lokalni politycy z obu regionów od 25 lat wdrażali różne formy współpracy. W pewnym momencie zaczęli zastanawiać się, jak pomóc małym producentom lokalnej żywności i zwiększyć współpracę między nimi. Podjęli więc decyzję o stworzeniu specjalnego oznakowania lokalnych produktów żywnościowych i pozwolili przedsiębiorcom na używanie znaku do celów marketingowych.

Rogal Świętomarciński wywodzi się z tradycji wypieku i spożywania na dzień Św. Marcina /11 listopada/ rogali z charakterystycznym nadzieniem , kultywowanej na obszarze Poznania i okolic. Tradycja obchodzenia dnia Św. Marcina sięga XVI wieku i jest związana z uroczystym zakończeniem prac polowych w danym roku , które umownie obchodzono właśnie w tym dniu .

Wielkopolska wieprzowina złotnicka - mięso kulinarne Wszystkim restauratorom, którzy poszukują nietuzinkowych produktów dla swoich kreacji kulinarnych polecamy wielkopolską wieprzowinę złotnicką –najwyższej jakości mięso polskiej rasy świń, które dzięki swoim niezwykłym walorom zostało w 2006 r. wpisane na krajową Listę Produktów Tradycyjnych.

Aktualności
Kuch-mistrzowie Wielkopolski

Bóg stworzył jedzenie, a diabeł kucharzy.
James Joyce

Nie od dziś wiadomo, że szef kuchni jest filarem restauracji. Tak naprawdę, od niego zależy charakter dań i ich jakość. Zawód ten wymaga talentu, wielu umiejętności technicznych a przede wszystkim kreatywności i wizjonerstwa. Najlepsi mistrzowie cieszą się chwałą, sławą i bogactwem po wsze czasy. Pozostaje nam zadać pytanie: gdzie w Poznaniu można nauczyć się tego fachu i kto w Wielkopolsce osiągnął w nim szczyt? 


http://www.anthonybourdain.net/images/maintony.jpgW obszernej, biograficznej książce „Kill grill. Restauracje od kuchni”, Anthony Bourdain, przybliża nam w sposób ciekawy blaski i cienie tego fachu. Okazuje się bowiem, że na szefie kuchni spoczywa największa odpowiedzialność- od początku do końca tylko on ma wpływ na kształt dań, jakość produktów i charakter obsługi. Nie ulega wątpliwości również to, że szefowie kuchni, którzy prezentują ten najwyższy poziom skazani są na chwałę, sławę i bogactwo. Istnieje jednak druga strona tego medalu. Kuch-mistrzowie, poddawani są permanentnej krytyce i nieustającemu ocenianiu. Słynni kucharze i szefowie kuchni w jednej chwili mogą stać się celebrytami i gwiazdami show biznesu, ale równie szybko mogą stracić wypracowany prestiż.

Na świecie jest wiele słynnych akademii i szkół, kształcących najlepsze osobowości, wspomnieć należy o Instytut Paul Bocuse w Lyonie czy La Cordon Blue. W Polsce również coraz większą wagę przykuwa się do rangi kucharzy, a ci najlepsi zdecydowanie mogą szczycić się lokalnym i międzynarodowym uznaniem. Z bólem serca muszę przyznać, że Wielkopolska stoi zupełnie na uboczy tych tendencji. Kucharze z Poznania, w dużej mierze znani są tylko we własnym gronie a na stronach internetowych restauracji pomija się informację o nich, w najlepszym wypadku pojawiają się tylko małe wzmianki. Z drugiej strony, organizowanych jest wiele konkursów i prestiżowych wyróżnień dla najlepszych kucharzy, jednak ze szczególnym uwzględnieniem osób, wkraczających w ten zawód. Wielka szkoda, bo Poznań oferuje doskonałe zaplecze gastronomiczne a z roku na rok poszerza się oferta szkół i kursów specjalizujących się w przygotowaniu zawodowym kucharza.

Od wielu lat bardzo dobrze prosperuje Wyższa Szkoła Hotelarstwa i Gastronomi w Poznaniu czy Zespół Szkół Gastronomicznych im. Karola Libelta w Poznaniu. Ponadto coraz liczniej pojawiają się oferty specjalnych kursów i szkoleń zawodowych w tym zakresie. Na szczególną uwagę zasługuje Studio Kulinarne Gales wraz z kursami kreatywnego i nowoczesnego przyrządzania posiłków. Jak czytamy na stronie internetowej, jest to pierwsze w Polsce Eksperymentalne Studio Kulinarne, zogniskowane wokół działacza, organizatora i kucharza, Leszka Gryki. Gales oferuje kursy dla profesjonalnych kucharzy, restauratorów jak i alternatywne szkolenia dla prowadzących agroturystykę czy młodych żon nieradzących sobie w kuchni.

http://www.hotelepark.pl/uploads/image/rafal.jpgPoznań może również poszczycić się kilkoma słynnymi nazwiskami, jeżeli chodzi o elitę kulinarną Polski. Do nich zaliczyć trzeba szefa kuchni poznańskiej restauracji Hotelu Sheraton, Krystiana Szopkę czy największe odkrycie ostatnich czasów, Rafała Jelewskiego z Hotelu Park w Poznaniu. Nazwisko tego ostatniego, warte jest szczególnego odnotowania, gdyż jako jedyny przedstawiciel Polski ( i tym samym jedyny przedstawiciel Wielkopolski!) został zakwalifikowany do  finału najbardziej prestiżowego konkursu o randze międzynarodowej, "Bocuse d’Or" w Lyonie. Jest to fenomen na skalę światową, gdyż finałowa 12, to najznakomitsze reprezentacje z całego świata, a Polsce jeszcze nigdy nie udało się tak wysoko zajść.  Udział w „igrzyskach olimpijskie wśród kucharzy”- jak się zwykło mówić o tym konkursie- choć nie przyniósł poznaniakom miejsca na podium, to na długo zapewni splendor i prestiż Rafałowi Jelewskiemu oraz restauracji dla której obecnie pracuje.

Wielkopolska to region, który pomimo, iż wciąż jeszcze stoi na uboczu najważniejszych wydarzeń kulinarnych Polski i Świata, szybko nadrabia zaległości. Pojawia się coraz szersza oferta ekskluzywnych restauracji i wykwintnej kuchni. Coraz większą wagę przykuwa się do mistrzów sztuki kulinarnej i docenia się ich trud, pracę i kreatywność. 

Data: 03.07.2011, godzina: 21:50.

smaki
Zioła wspaniale pachną i urozmaicają smak gotowanych specjałów. Ale wiele z nich, np. kurkuma, imbir, szczypiorek, rozmaryn, natka pietruszki czy czosnek, ma właściwości zdrowotne. Zioła są pomocne w walce z nowotworami, działają antyoksydacyjnie i przeciwzapalnie. Zioła na nowotwory to m.in : mięta, tymianek, majeranek, oregano, rozmaryn, bazylia.

Kurkuma zawiera kurkumin - związek o właściwościach przeciwzapalnych. W badaniach laboratoryjnych dowiedziono, że kurkumin ogranicza wzrost białaczek, raka okrężnicy, wątroby, żołądka, jajników, bo zmusza komórki rakowe do umierania. Uczeni z Centrum Badań nad Rakiem w Houston dowiedli, że ludzie spożywający 1/4 łyżeczki kurkumy dziennie aż 8 razy rzadziej chorują na raka płuc, 5 razy rzadziej na raka piersi i 10 razy rzadziej na raka nerki, nawet gdy żyją w bardzo zanieczyszczonym środowisku.

W czerwonym winie jest wiele polifenoli, w tym resweratrol, który chroni komórki przed starzeniem się. Zabezpiecza też organizm przed szybkim rozrastaniem się komórek nowotworowych. Najwięcej resweratrolu ma Pinot Noir tłoczone w Burgundii, gdzie panuje wilgotny klimat. Dla zdrowia każdego dnia możemy wypić jeden kieliszek wina. Autor: Anna Jarosz - artykuł pochodzi z miesięcznika "Zdrowie"

diety
Przygotowanie grzybów z patelni w sosie śmietanowym zajmuje jedynie pół godziny, a w efekcie otrzymamy uniwersalne jesienne danie, które można skomponować ze wszystkim. Duszone grzyby ze śmietaną można jeść też prosto z patelni! Niektórzy twierdzą, że właśnie tak podawane potrawy smakują najlepiej. Oto przykładowe dane:

Moje sery, najpierw jako koncepcja, potem przydomowa działalność chałupnicza, powstawały latami. Trudno powiedzieć ile kilogramów nietrafionych wyrobów skonsumowały z dużą przyjemnością kury. Dzisiaj zaczynam dążyć do doskonałości, którą może zapewnić tylko czas. Okręty flagowe mojej kolekcji mają ponad rok, wyglądają jak stare, zmurszałe kamienie.

Dieta na jesień i zimę to dieta rozgrzewająca - ma pomóc nam nie zmarznąć, a jednocześnie zachować zdrowie i figurę. To nieprawda, że w chłodne dni potrzebujemy jeść więcej tłustych pokarmów, ale warto wiedzieć, jak zmienić dietę, gdy za oknem zimno. Sprawdź zasady diety rozgrzewającej. Odpowiednia dieta rozgrzewająca na jesień i zimę może być naszym sojusznikiem we wzmocnieniu odporności, walce z przeziębieniem lub po prostu w rozgrzaniu się w chłodne, jesienne i zimowe dni.