restauracje
 Od 19 listopada 2008 r. tradycyjnie wypiekany poznański rogal świętomarciński może poszczycić się unijnym znakiem geograficznym, od tego momentu weszło bowiem w życie unijne rozporządzenie nadające rogalowi certyfikat "Produktu o Chronionej Nazwie Pochodzenia w Unii Europejskiej".Od 4 do 11 listopada odbywać się bedą Poznańskie Targi Piwne. To cykliczne, odbywające się po raz czwarty wydarzenie, którego ideą jest stworzenie miejsca spotkań dla osób z rozwijającej się branży piwnej.


Trzeba to powiedzieć otwarcie – nie wyobrażamy sobie życia bez makaronu. Mimo że zwykle kojarzy się głównie z kuchnią
włoską, występuje pod każdą szerokością geograficzną i można go przyrządzić na nieskończoną liczbę sposobów. 25 października przypada Światowy Dzień Makaronu!

wielkopolska
Pomysł zawiązania Europejskiej Sieci Regionalnego Dziedzictwa Kulinarnego narodził się w trakcie współpracy szwedzkiego regionu Skanii i duńskiej wyspy Bornholm. Lokalni politycy z obu regionów od 25 lat wdrażali różne formy współpracy. W pewnym momencie zaczęli zastanawiać się, jak pomóc małym producentom lokalnej żywności i zwiększyć współpracę między nimi. Podjęli więc decyzję o stworzeniu specjalnego oznakowania lokalnych produktów żywnościowych i pozwolili przedsiębiorcom na używanie znaku do celów marketingowych.

Rogal Świętomarciński wywodzi się z tradycji wypieku i spożywania na dzień Św. Marcina /11 listopada/ rogali z charakterystycznym nadzieniem , kultywowanej na obszarze Poznania i okolic. Tradycja obchodzenia dnia Św. Marcina sięga XVI wieku i jest związana z uroczystym zakończeniem prac polowych w danym roku , które umownie obchodzono właśnie w tym dniu .

Wielkopolska wieprzowina złotnicka - mięso kulinarne Wszystkim restauratorom, którzy poszukują nietuzinkowych produktów dla swoich kreacji kulinarnych polecamy wielkopolską wieprzowinę złotnicką –najwyższej jakości mięso polskiej rasy świń, które dzięki swoim niezwykłym walorom zostało w 2006 r. wpisane na krajową Listę Produktów Tradycyjnych.

Aktualności
Światowy Dzień Makaronu

Trzeba to powiedzieć otwarcie – nie wyobrażamy sobie życia bez makaronu. Mimo że zwykle kojarzy się głównie z kuchnią
włoską, występuje pod każdą szerokością geograficzną i można go przyrządzić na nieskończoną liczbę sposobów. 25 października przypada Światowy Dzień Makaronu!

Nie dość, że poprawia humor (naukowo udowodnione!), to jeszcze wcale nie jest taki niezdrowy, jeśli ugotuje się go al dente. Z okazji Światowego Dnia Makaronu mamy dla was kilka ciekawostek, zebranych przez markę Lubella. Zawczasu przygotujcie sobie miskę pasty z kremowym sosem, będzie pasować do lektury! Pochodzenie słowa „makaron” jest związane z greckim określeniem, które oznacza mąkę wymieszaną z wodą. Chociaż raczej trudno tu przyznać prawo pierwszeństwa komuś, kto jako pierwszy wymieszał zmielone ziarno z wodą, aby uzyskać masę przeznaczoną do spożycia. Specyficzny, bardzo cienki makaron sprowadzili do Europy Arabowie. Do dziś na określenie tej potrawy mówią „makkaroni”. Arabowie jako lud nomadów i podróżników znali ten przysmak od wieków i często po niego sięgali. Dlaczego? Ponieważ był pożywny i – co ważniejsze – wyjątkowo wygodny w podróży. W małej wiosce nad Żółtą Rzeką znaleziono miseczkę, a w niej najstarszy makaron. Mierzył 20 cali (ponad 50 centymetrów) i liczył około… czterech tysięcy lat. W centrum Rzymu, w okolicach fontanny di Trevi, znajduje się jedyne na świecie muzeum makaronu – Museo delle Pasta. Prawdopodobne jest, że powstanie tak wielu różnych odmian makaronu zawdzięczamy piętnastowiecznym mnichom. Natomiast gwałtowny wzrost spożycia tego produktu datuje się na epokę napoleońską. To właśnie wtedy, w czasach kryzysu, Napoleon nakazał zwiększyć produkcję makaronu, by nakarmić głodny lud. Najdłuższy chiński makaron mierzy aż metr i do miseczki z zupą wkłada się tylko jedną nitkę. Sporym wyzwaniem jest zjedzenie tak długiej nitki. Zwłaszcza że nie powinno się jej kroić. Miseczkę przysuwamy więc blisko ust i pomagając sobie porcelanową łyżką lub pałeczkami, z gracją wsysamy makaron. Polacy średnio zjadają 5 kilogramów makaronu rocznie – to sprawia, że jesteśmy na dziewiętnastym miejscu na świecie. Na pierwszym są oczywiście Włosi (zjadają aż 28 kilogramów), po nich są Wenezuelczycy (prawie 13 kilogramów), a pierwszą trójkę zamyka Tunezja (niemal 12 kilogramów). Makaron zyskał tak dużą popularność, że w 1574 roku we Włoszech założono pierwszą korporację makaronową. W 1577 roku wydała ona uchwałę o regulacji sztuki mistrzów makaronowych. Samo słowo „makaron” (maccherone -– włoski) znajduje się również w opisach początków średniowiecza. Wówczas określano tym mianem każdy typ makaronu – długi i krótki, a także jego postaci faszerowane (dzisiejsze „ravioli”). Kuchnia włoska, w której makaron jest podstawowym produktem, rozróżnia aż 93 jego rodzaje. Tym samym Włosi wiodą prym w tworzeniu najróżniejszych form i kształtów tego przysmaku.
Data: 25.10.2016, godzina: 09:56.

smaki
Zioła wspaniale pachną i urozmaicają smak gotowanych specjałów. Ale wiele z nich, np. kurkuma, imbir, szczypiorek, rozmaryn, natka pietruszki czy czosnek, ma właściwości zdrowotne. Zioła są pomocne w walce z nowotworami, działają antyoksydacyjnie i przeciwzapalnie. Zioła na nowotwory to m.in : mięta, tymianek, majeranek, oregano, rozmaryn, bazylia.

Kurkuma zawiera kurkumin - związek o właściwościach przeciwzapalnych. W badaniach laboratoryjnych dowiedziono, że kurkumin ogranicza wzrost białaczek, raka okrężnicy, wątroby, żołądka, jajników, bo zmusza komórki rakowe do umierania. Uczeni z Centrum Badań nad Rakiem w Houston dowiedli, że ludzie spożywający 1/4 łyżeczki kurkumy dziennie aż 8 razy rzadziej chorują na raka płuc, 5 razy rzadziej na raka piersi i 10 razy rzadziej na raka nerki, nawet gdy żyją w bardzo zanieczyszczonym środowisku.

W czerwonym winie jest wiele polifenoli, w tym resweratrol, który chroni komórki przed starzeniem się. Zabezpiecza też organizm przed szybkim rozrastaniem się komórek nowotworowych. Najwięcej resweratrolu ma Pinot Noir tłoczone w Burgundii, gdzie panuje wilgotny klimat. Dla zdrowia każdego dnia możemy wypić jeden kieliszek wina. Autor: Anna Jarosz - artykuł pochodzi z miesięcznika "Zdrowie"

diety
Przygotowanie grzybów z patelni w sosie śmietanowym zajmuje jedynie pół godziny, a w efekcie otrzymamy uniwersalne jesienne danie, które można skomponować ze wszystkim. Duszone grzyby ze śmietaną można jeść też prosto z patelni! Niektórzy twierdzą, że właśnie tak podawane potrawy smakują najlepiej. Oto przykładowe dane:

Moje sery, najpierw jako koncepcja, potem przydomowa działalność chałupnicza, powstawały latami. Trudno powiedzieć ile kilogramów nietrafionych wyrobów skonsumowały z dużą przyjemnością kury. Dzisiaj zaczynam dążyć do doskonałości, którą może zapewnić tylko czas. Okręty flagowe mojej kolekcji mają ponad rok, wyglądają jak stare, zmurszałe kamienie.

Dieta na jesień i zimę to dieta rozgrzewająca - ma pomóc nam nie zmarznąć, a jednocześnie zachować zdrowie i figurę. To nieprawda, że w chłodne dni potrzebujemy jeść więcej tłustych pokarmów, ale warto wiedzieć, jak zmienić dietę, gdy za oknem zimno. Sprawdź zasady diety rozgrzewającej. Odpowiednia dieta rozgrzewająca na jesień i zimę może być naszym sojusznikiem we wzmocnieniu odporności, walce z przeziębieniem lub po prostu w rozgrzaniu się w chłodne, jesienne i zimowe dni.