Aktualności

Cały świat pije whisky

W ciągu 10 lat spożycie szkockiej whisky wzrosło na świecie o ponad 193 mln litrów. To prawie dwa razy tyle ile w ciągu jednego roku wypija się jej we Francji, największego zagranicznego odbiorcy tego trunku. Co ciekawe coraz więcej whisky pije się poza Europą, a najszybciej jej spożycie rośnie w takich krajach, jak Brazylia, Meksyk czy Chiny. Według raportu firmy The IWSR oraz portalu Just-Drink spożycie szkockiej whisky na świecie wzrosło w latach 2001-2011 o 193,5 mln litrów. To tak jakby na mapie świata pojawił się w tym czasie zupełnie nowy kraj, pełen ludzi pijących whisky. Dla przykładu, w ciągu tych dziesięciu lat mniej więcej tyle whisky kupiono w Niemczech. To również dwukrotność rocznego spożycia szkockiej we Francji, która jest obecnie jej największym importerem. Tak dobry wynik był możliwy, ponieważ w ciągu całej dekady roczne tempo wzrostu sprzedaży szkockiej wyniosło ok. 1,3 proc. Szczególnie widoczny jest rozwój segmentu premium i ultra-premium. To właśnie w tych dwóch grupach zaobserwowano największy procentowy wzrost sprzedaży. Średnio w ciągu roku wynosił on 7,7 proc. Whisky ultra-premium odpowiada obecnie już 12,2 proc. całego rynku, gdy jeszcze 10 lat temu stanowiła zaledwie 8 proc.
Rozwój właśnie tych segmentów widać również na rynku wtórnym, czyli akcyjnym, gdzie rosną obroty i ceny whisky. Dzięki takiemu stanowi rzeczy stare, rzadkie butelki tego trunku stały się dobrą inwestycją, która znakomicie sprawowała się w ciągu ostatnich lat. Dla producentów whisky ważne jest to, że oprócz standardowych nabywców ich produktów pojawiła się prawdziwa rzesza zupełnie nowych odbiorców. Europa, która jeszcze 10 lat temu odbierała 54,5 proc. rocznej produkcji, obecnie przyjmuje już tylko 43 proc. Do spadku udziałów Starego Kontynentu w rynku whisky doszło mimo ciągłego rozwoju sprzedaży na jego obszarze. Było to możliwe dzięki zdobyciu przez szkockich gorzelników nowych, rozwijających się rynków, takich jak BRICS (Brazylia, Rosja, Indie, Chiny), Meksyk, Wietnam, Tajlandia i Południowa Afryka.
W wielu wypadkach wejście na nie było wsparte przez Unię Europejską, poprzez zawarcie nowych umów o wolnym handlu czy ograniczeniu ceł. O sukcesie szkockich gorzelników zadecydowały również zmiany, jakie branża przeżyła w ciągu lat 90. Postawienie na wzrost wydajności oraz konkurencyjności opłaciło się. Dzięki temu szkoccy gorzelnicy w pełni mogą wykorzystać obecną sytuację, a pracownicy tej branży są jednymi z najbardziej efektywnych na całych Wyspach. Jedna osoba zatrudniona w destylarni lub u dostawcy pracującego na jej potrzeby odpowiada za wytworzenie 275 tys. funtów wartości dodanej brutto (GVA – gross value added) rocznie. Tylko pracownicy przemysłu energetycznego w Wielkiej Brytanii są od nich bardziej wydajni i pożyteczni dla gospodarki. Dzięki temu szkoccy gorzelnicy mogą obecnie spać spokojnie i cieszyć się z prognoz The IWSR, mówiących o dalszym wzroście sprzedaży whisky.